Jak se vám dýchá, když plavete kraulem? Pro mnoho plavců je právě dýchání na celém plavání to nejtěžší. Možná jste jedním z nich a možná je nádech a obecně práce se vzduchem tou poslední překážkou, která vám brání vydat se z bazénů ven na otevřenou vodu a zkusit delší vzdálenosti.
V tom případě jsou přesně pro vás určena následujících 3 doporučení. Návodů, na co všechno při dýchání myslet, je mnoho, ale toto je základ – 3 milníky, které na cestě k účinnému dýchání prostě nejde obejít:
- Neodkládejte nádech až na poslední chvíli. Najděte si vhodný interval – každý druhý, třetí, čtvrtý, pátý záběr… Univerzální interval pro všechny plavce a příležitosti neexistuje. Zvolte si, který vám právě vyhovuje, a držte se ho.
- Výdech řídíte vy, nádech se děje sám. Vydechujte bez přestání a tak silně, že uslyšíte bublinky vycházející z nosu po celou dobu, kdy máte obličej zanořený ve vodě. Naopak na nádech není skoro potřeba myslet. Stane se samovolně, asi tak jako se nadechnete při řeči mezi dvěma větami.
- Plavte dlouzí. Neodchylujte se od dlouhé protažené polohy těla. Zejména:
- Neklesejte s vedoucí rukou. Naopak ji při nádechu protáhněte ještě dál dopředu.
Udržujte laserový paprsek vodorovně.
Při nádechu položte hlavu uchem měkce do vody jako na polštář.
To je vše. Všechny další dýchací dovednosti (a o nich zase někdy jindy) staví na těchto základních třech. Zkuste se cvičně zaměřit na tento základ, vezměte jednotlivé body pěkně popořadě, ne všechny najednou, a zkuste je vybrousit tak, aby vám opravdu usnadňovaly dýchání a s ním celé plavání. Ať se daří! Je červenec, moře a rybníky vás čekají!